Przedwakacyjna lektura Kuźniaków
Opisany w powieści "trójkąt": Marta, Zygmunt i Minna
Trzeba to szczerze i bez ogródek stwierdzić. Filozoficzny zapał lekturowy Kuźniaków nie ostygł i po marcowym spotkaniu z mroczną filozofią niemieckiego filozofa, urodzonego w 2 połowie XVIII w. w Gdańsku, mizantropa i odludka – czyli… sławnego Artura Schopenhauera (lektura powieści: „Kuracja wg Schopenhauera” Irvina D. Yaloma) – przyszedł czas na innego niemieckiego myśliciela, filozofa, psychoanalityka i zboczeńca w jednym – Zygmunda Freuda.
Czterogodzinne spotkanie, oprócz tradycyjnych polekturowych wniosków miłośników dobrej prozy – wzbogacone zostało o przypomnienie biografii oraz przybliżenie teorii osobowości słynnego wiedeńskiego „popędysty” i ateisty, według którego życie psychiczne to gra instynktów (redukcja biologiczna), w którym dominującym jest instynkt seksualny – libido – potem nazwany erosem. Cenzorem jest sumienie ludzkie, przy czym sumienie to nie przejaw duchowej natury człowieka, a konflikt , który dokonuje się na płaszczyźnie id i superego.
Książkę Karen Mack, Jennifer Kaufman "Kochanka Freuda" - zgodnie zaliczyliśmy do tych, typu „lekka, łatwa i przyjemna”, choć byli wśród nas i tacy, którzy się przy niej nieźle umęczyli. Podobało nam się tło powieści, drobiazgowo opisane szeczegóły wnętrz mieszkań, kawiarń, ubrań, etc., natomiast nie porywał ani język, ani zbytnio wydumana treść, stworzona na potrzeby chwytliwego tytułu. Ponadto do minusów powieści, połączonej z elementami biograficznymi wiedeńskiego lekarza, należy zaliczyć również rozbieżność biograficzną (zarówno w spotkaniach Freuda z konkretnymi ludźmi, wydarzniami im towarzyszącymi, jak i teorii osobowości). Do tego błędu faktograficznego przyznają się autorki w "Uwagach autorek", lecz niewielka to pociecha dla czytelnika, który nie ukończył studiów filozoficznych i który błędnie zapamięta losy twórcy psychoanalizy.
Więcej o „Kochance Freuda” można przeczytać TUTAJ.
PS Kolejne spotkanie Kuźniaków po wakacjach – we wrześniu. Temat spotkania: Wakacyjna lektura.