W RWĄCYCH NURTACH MIŁOSZOWEGO TWORZYWA

31 maja br. w Gimnazjum nr 3 w Gnieźnie odbyło się półtoragodzinne spotkanie Kuźnianek z gimnazjalistami, w całości poświęcone twórczości polskiego noblisty - Czesława Miłosza.

 

W pierwszej części Irmina Kosmala przybliżyła zebranym biogram poety. Eksplanacyjna wykładnia pomogła uczniom zrozumieć, w jaki sposób oraz jak bardzo  twórczość Miłosza była zespolona z jego egzystencją. "Podstawowym jego gestem było zakomunikować siebie. To, co napisał, jest jego albumem" - mogli usłyszeć uczestnicy czytelniczego spotkania.

 

 
   Na zdjęciach polonistki i Kuźnianki:  Irmina Kosmala

 

Następnie pani Agnieszka Lange oprowadziła uczniów po klimatycznych, sielskich, sensualnych  przestrzeniach niewieżańskiej rzeki, ukrytej w tytule powieści jako "Dolina Issy".

 

 
   Agnieszka Lange

 

W ostatniej części spotkania pani Lange przeprowadziła z gimnazjalistami kilka ciekawych zadań, mających na celu sprawdzenie wiedzy, umiejętności skojarzeniowej oraz wrażliwości młodych czytelników Miłosza.

 

 
    gimnazjaliści

 

Na koniec każdego z nich zapytała o rodzinne pamiątki przechowywane z pokolenia na pokolenie w ich domach i ich siłę oddziaływania na wyobraźnię.

 

Na spotkanie z niepopularną {w ich wieku} lekturą Miłosza, gimnazjalistów świetnie przygotowała doradczyni metodyczna, polonistka - Grażyna Piotrowska.


 Grażyna Piotrowska

 

 NA TEMAT CZ. MIŁOSZA CZYTAJ ARTYKUŁY POKREWNE: 

-> Jasne i ciemne źródła w poezji Cz. Miłosza - wykład prof. Śliwińskiego

-> Czytając Miłosza - sesja popularnonaukowa

~ ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~