Opowiadaj mnie zawsze od nowa - Aleksandra Rychlicka

opowiadaj mnie okl

PATRONAT MEDIALNY - KUŹNIA LITERACKA

Opowiadaj mnie zawsze od nowa

-         premiera debiutanckiej powieści Aleksandry Rychlickiej

I cant sleep. There is a woman stuck between my eyelids.

I would tell her to get out if I could. But there is a woman stuck in my throat.

-       Eduardo Galeano, The Book of Embraces

 

Do księgarni trafiła właśnie debiutancka powieść młodej pisarki-emigrantki - Aleksandry Rychlickiej, zatytułowana Opowiadaj mnie zawsze od nowa. Autorka współczesnym językiem opowiada historię młodej kobiety i młodego mężczyzny, których drogi przecinają się pomiędzy jawą a snem. Powieść ukazała się nakładem wydawnictwa Novae Res.

„Opowiadaj mnie zawsze od nowa” to debiut literacki Aleksandry Rychlickiej, młodej pisarki iscenarzystki, obecnie doktorantki Wydziału Slawistyki University College London, która odponad dekady mieszka poza granicami kraju.

Powieść Rychlickiej wykracza poza utarte ramy gatunków literackich. Opowiada historię Jana iIdy - dwojga młodych, samotnych ludzi, która mogłaby wydarzyć się wszędzie. Jan, bezczelny iniepokorny, wyrusza w nieznane, aby dokończyć książkę zaginionego przed laty ojca. Ida,skryta i pełna tajemnic, żyje spokojnie uboku babci. Marzy, by na przekór swojej naturze, całą sobą chłonąć otaczającą ją rzeczywistość. Spotykają się na pograniczu, „pomiędzy nocą adniem, pomiędzy snami arzeczywistością, tym, co już miało miejsce, i tym, co dopiero się wydarzy”. Na ich drodze pojawia się tajemniczy kot.

Czerpiącą z poetyki dzieła urugwajskiego pisarza Eduardo Galeano „The Book of Embracess” powieść przesiąka realizm magiczny. Obrazy teraźniejsze mieszają się zprzeszłością, a jaźń zfantazjami. Język powieści - surowy, prosty, momentami potoczny - chowa się za galopującymi wydarzeniami i sprawia, że książkę czyta się jak poetycki scenariusz, w którym siła obrazu niepostrzeżenie wkrada się do wyobraźni czytelnika, jednoczeście pozwalając każdemu nakręcić swój własny film.

***

Aleksandra Rychlicka - scenarzystka, pisarka, copywriterka. Maturę zdała we Włoszech, dyplom magistra obroniła wOśrodku Badań nad Historią i Kulturą na Uniwersytecie w Utrechcie, a obecnie kończy pracę doktorską naUniversity College London. W Polsce pracowała w reklamie, jednocześnie szlifując warsztat pisarski wKrakowskiej Szkole Scenariuszowej. Stypendystka Towarzystwa Szkół Zjednoczonego Świata i holenderskiego programu stypendialnego Huygens Excellence. Pasjami opowiada historie, niektóre uda jej się zapisać. Opowiadaj mnie zawsze od nowa, debiut literacki, jest właśnie jedną z nich. Od 5 lat mieszka w Londynie.