Błękitne wstążki dróg - Katarzyna Wenta-Mielcarek

blekitne_wstazki_f.jpg

PATRONAT MEDIALNY: KUŹNIA LITERACKA

 

PREMIERA – 14 luty 2019 r.

Katarzyna Wenta-Mielcarek kreuje utopijny świat roztaczając przed czytelnikiem wizję niedalekiej przyszłości Europy.

Autorka umiejscawia akcję powieści w latach pięćdziesiątych dwudziestego pierwszego wieku. Przenosi czytelnika w bezprzemocowy świat – każdy obywatel posiada “parasol ochronny”, odpierający kule czy przemoc fizyczną. W życie wprowadzone zostały postanowienia szczytów klimatycznych, najczęstszą formą energii stał się ekologiczny prąd, są nim zasilane samochody i samoloty oraz hiperloopy. Wyobraża sobie zmiany dotyczące sposobu odżywiania, wprowadzając podatek wysokości trzydziestu procent wartości towaru na mięso.

W tym świecie jedynym realnym niebezpieczeństwem są uzależnienia od gier komputerowych i od narkotyków oraz przeprogramowanie mózgów. Na to ostatnie niebezpieczeństwo najbardziej narażone są dzieci będące ofiarami porwań, które niestety zdarzają się coraz częściej. Jest to nowa forma wojny cywilizacyjnej. Joanna boi się o swoją córkę, posiadając wiedzę na temat porwań niemowląt płci żeńskiej z francuskich porodówek w 2040 roku. Jak się okaże, intuicja jej nie zawiedzie. Ta sama intuicja każe jej jednak odbyć swoistego rodzaju trening survivalowy trwający ponad rok, by przygotować się na ewentualność wyprawy ratunkowej.
Joanna, bohaterka powieści jest kobietą zdeterminowaną, przechodzącą wewnętrzną przemianę, która w pewnym okresie swojego życia przewartościowuje swoje wybory  i podejmuje cały szereg koniecznych dla jej dalszego sine qua non decyzji.   

 

Patronat nad książką objęli: dlaLejdis , Kulturalne rozmowy, Angelic on point, kuznia.art.pl, zazyjkultury.pl