Zmarł ksiądz prof. Antoni Siemianowski - 04.12.2022

IMG_6061.jpg

Ksiądz prof. Antoni Siemianowski podczas spotkania Kuźni Literackiej - 10.11.2008 r.
(fot. Irmina Kosmala)

 

Przed chwilą poraziła mnie wiadomość, że:

W niedzielę 4 grudnia w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów w Gnieźnie zmarł ks. kan. prof. dr hab. Antoni Siemianowski – filozof, zasłużony wykładowca poznańskiego UAM i gnieźnieńskiego seminarium duchownego, autor ponad 170 publikacji, recenzji i książek, kanonik gnieźnieńskiej Kapituły Prymasowskiej.

Ksiądz profesor Antoni Siemianowski to również wieloletni "Kuźniak", entuzjastycznie włączający się w spotkania Kuźni Literackiej, organizowane co sześć tygodni przez piętnaście lat (lata 2005-2020, aż do pandemii).

Ostatnie wspomnienie związane z księdzem Antosiem to to  wakacyjne, gdy przywiozłam go do swojego domu, by "pooddychał" naszym powietrzem.  Mimo przeżytych dziewięćdziesięciu dwóch lat, pełen werwy podszedł wówczas do mojej półki z książkami i sięgnął po Uśmiech Kazimierza Grochmalskiego. Następnie podszedł do następnej półki, z której sięgnął statuetkę "Królika", którą niedawno otrzymałam. 

 - Jestem z ciebie dumny - pomyślał, bo uśmiechnął się do mnie i mocno ścisnął mi rękę. A potem, gdy nakarmiłam księdza Jego ulubionymi pieczonymi jabłkami, podał mi swój ostatni blurb napisany do mojej książki, która niebawem zostanie wydana. 

Wspaniały, mądry, szlachetny Człowiek przez duże "C". Fenomenolog otwarty na różne zderzenia światopoglądowe. 

Takim Go zapamiętam.

Ksiadz Antoni 2022.jpg

Ksiądz profesor Antoni Siemianowski, Gniezno-Dalki, 2021. (zdj. Irmina Kosmala)

"Miłość bliźniego jest "słowem" serca zaadresowanym do drugiego człowieka. Miłość bliźniego źródłowo rozgrywa się na płaszczyźnie ja-ty, a nie na płaszczyźnie ja-ludzkość czy ja-społeczeństwo. Stąd jej właściwy pierwotny sens to właśnie owo "słowo" wzruszenia i łaskawości, jakie kieruję ku drugiemu człowiekowi w chwili spotkania go: na ulicy, w biurze, przy łóżku szpitalnym. W uczuciu miłości jako "słowie" serca otwieram się na jego obecność i to, co osobiście przeżywam w głębi duszy "adresuję" do tego oto człowieka"  - Ks. Antoni Siemianowski, Zrozumieć miłość. Fenomenologia i metafizyka miłości.

 

Irmina Kosmala