Spotkanie autorskie ze Sławomirem Krzyśką - 22.09.2023 r.

Slawomir Krzyska 2023.jpg

Na zdjęciu dr Sławomir Krzyśka (fot. Irmina Kosmala)

 

WIERSZE

Wiersze potrafią
w zawiłości słów
nie mówić prawdy

W zakamarkach
porównań i metafor
ukryć niepokój

Iść krętą drogą
wkładać maski
śnić

Bywają złudne
jak czerpanie wody
z wyschniętej studni

(2021), Pękające szło

 

 

Tym przepięknym utworem autorstwa Pana Sławomira Krzyśki – (w interpretacji Agnieszki Lange) postanowiliśmy przywitać licznie zebranych tego wieczoru gości w Czytelni Głównej BPMG.

Podczas blisko półtoragodzinnego spotkania wespół z Panem Sławkiem przybliżyliśmy jego biografię, jak i omówiliśmy ważne elementy ze ścieżki zawodowej. Rozmowa inkrustowana była cytowanymi przez Agnieszkę Langę wierszami poety, przy akompaniamencie muzycznym w wykonaniu Pani Reginy Borkowskiej-Kędzierskiej (skrzypce) oraz Krzysztofa Romanowskiego (trąbka).

Autor tomiku Rozterki brodacza, który został włączony do zbiorów bibliotecznych National Barber Museum w Ohio (2023), urodził się w Gnieźnie, w którym mieszka do dziś. A już za chwilę, bo 11 października, będzie obchodził swoje 60 urodziny!

Od 1988 r związany zawodowo z  Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a wcześniej można go było spotkać w SP nr 8 w Gnieźnie, gdzie nauczał matematyki.

Obecnie zatrudniony jest na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu.

Pan Sławomir Krzyśka to człowiek wielu pasji, który swą przebogatą biografią mógłby z pewnością obdarować niejeden ludzki byt. Doktor matematyki, czynny wykładowca akademicki, arteterapeuta, bibliofil, który w ubiegłym roku został włączony do Rycerskiego Zakonu Bibliofilskiego z tytułem Dostojnej Makulatury. Kolekcjonerską pasją próbuje zarazić też innych. Dlatego też regularnie uczestniczy i organizuje wystawy bibliofilskie. Przygotował również kilka wystaw indywidualnych: Varia z kolekcji Sławomira Krzyśki (2009), która przedstawiona była także w gmachu głównym Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, Ludwik Karpiński kupiec i przemysłowiec gnieźnieński  (Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna, 2017), Szelest kart. Z mojej kolekcji bibliofilskiej (Biblioteka Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu, 2018), Szelest kart. Książka moja miłość (Biblioteka Instytutu Kultury Europejskiej w Gnieźnie, 2019), a także wystawę Wybrane 19 i 20 wieczne arefakty bibliofilskie, która wieńczyła sympozjum Liberaria gnieźnieńskie zorganizowane również przez IKE w Gnieźnie (2022).

Umiłowawszy matematykę, doktor Sławomir Krzyśka swoje uczucia przelewa na poezję, czym potwierdza słowa poetki Ewy Lipskiej, która podczas tegorocznego Festiwalu Literatury „Preteksty” w Gnieźnie przyznała, że dobrego poetę nie zrodzą nigdy studia humanistyczne. Najlepszy poeta posiada umysł ścisły, matematyczny – dodała.

Podczas spotkania zadałam Panu Sławkowi wiele pytań. Te, na które odpowiedzi zapamiętam, dotyczą dobrze nam znanego „pandemicznego stanu zawieszenia” i próby ocalania siebie z narzuconej nam nienormalności. By nie zwariować, pisałam wówczas dziennik pandemiczny, ujarzmiałam cierpienie, Pan Sławek natomiast tworzył wiersze – jak na przykład ten:

 

Przyjaciołom którzy odeszli

Oglądamy zapisy w oczach ból
milkną rozmowy odchodzą spojrzenia
które widziały w dłoniach
gotowego do lotu ptaka

Milknie świt dzień noc
ulica tańczy walca
w antraktach słychać głos
zachodzącego słońca

(2020), Słowa, dźwięki, spojrzenia

 

                                                                                                               Irmina Kosmala 

 

Aga Lange 2023.jpg

na zdjęciu Agnieszka Lange oraz Regina Borkowska-Kędzierska

Krzyska 2023 2.jpg

na zdjęciu dr Sławomir Krzyśka prezentujący gościom otrzymany przez Rycerski Zakon Bibliofilski Patent Dostojnej Makulatury

Krzyska 2023.jpg