Światowy Dzień Poezji - 21 marca (czwartek), Gniezno

Dawid i Krzysiu 2024.jpg

Na zdjęciu od lewej poeci - Dawid Jung i Krzysztof Szymoniak (fot. I. Kosmala)

 

Tomiki poetyckie Krzysia Sz..jpg

Z półki poety - Krzysztofa Szymoniaka

 

"Pierwszy dzień wiosny! Dzień wagarowicza! Topienie marzanny! Światowy Dzień Poezji! Pierwsze trzy elementy tej wyliczanki są nam raczej znane. A co wiemy o czwartym?

 

Światowy Dzień Poezjiświęto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma „dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie”. Dzień Poezji był kiedyś obchodzony 5 października. W drugiej połowie XX wieku społeczność światowa zaczęła go obchodzić 15 października, w dniu urodzin Wergiliusza, wybitnego poety starożytnego Rzymu. Tradycja obchodów tego święta w październiku utrzymuje się w wielu krajach, czasem w innym dniu lub w listopadzie. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie kwiecień jest miesiącem poezji (ang. National Poetry Month).

 

W Gnieźnie z okazji ŚDP Miejska Bibliotek Publiczna przygotowała prezentację miejscowych poetów w oknach Czytelni, przy ul. Mieszka I. Ja, skromny gnieźnieński poeta, zapraszam DZISIAJ pod te okna w godzinach 12-13. A w razie deszczu do Czytelni! Mam przy sobie 21 egz. mojego tomiku z wierszami pt. WYJAZD. Wszystkie rozdam tym, którzy zechcą tam chwilę ze mną postać, porozmawiać o poezji, posłuchać żywego poety, czytającego własne wiersze! Jak święto, to święto! Zapraszam też innych poetów (i poetki) do udziału w tym poetyckim happeningu. Najlepiej ze swoimi książkami! Będzie radośnie i wiosennie. Będziemy świętować razem, grupowo, wspólnie z niezawodną gnieźnieńską publicznością" - taką notatkę przesłał mi dziś rano Krzysztof Szymoniak.

Jakże nie przybyć na wezwanie poety! Pojawiliśmy się więc o wskazanej porze, aby odczytać wystawione w oknach biblioteki utwory poetów związanych z naszym miastem, przyjrzeć się ich obliczom oraz wsłuchać się w ich głos. W oknach wystawowych, oprócz Dawida Junga i Krzysztofa Szymoniaka, mogliśmy zobaczyć również Alex Freiheit, Rolandę Berlińską, Wojciecha Tomasza Jałoszyńskiego, Karolinę Kasprzak-Dietrich oraz Sławomira Krzyśkę. 

Dziękuję za możliwość uczestnictwa w tym wiosennym artystycznym happeningu!

 

                                                                                            Irmina Kosmala 

Dawid 2024.jpg

Dawid Jung

Krzysiu Sz 2024.jpg

Krzysztof Szymoniak