Prosiaczek Fryderyk - Walter R.Brooks
Już 17 kwietnia na rynku polskim pojawiła się po raz pierwszy ponadczasowa klasyka literatury dziecięcej autorstwa Waltera R.Brooksa „Prosiaczek Fryderyk”. Amerykański odpowiednik „Kubusia Puchatka”
Jako pierwsze w serii ukazały się dwie książki „Wakacje Fryderyka” oraz „Prosiaczek i dzięcioły”.
Fryderyk – najmniejsza i najmądrzejsza świnka na farmie państwa Beanów, to główny bohater wielotomowego cyklu Waltera R.Brooksa. Jest nieco leniwy, ale odważny i obdarzony wielkim sercem. Fryderyk jest wielbicielem literatury, detektywem, redaktorem gazety, a nawet pilotem. Wraz z przyjaciółmi prosiaczek realizuje kolejne projekty, wyprawia się na wakacje, zakłada bank, prowadzi gazetę i ustanawia Pierwszą Republikę Zwierzęcą. Na farmie mieszkają również inne zwierzęta. Kot prózny do granic absurdu, kogut doprowadzający Fryderyka do rozpaczy, krowy prowadzące długie dyskusje czy podstępny gang szczurów.
Ogromna dawka humoru, jaką zawierają opowieści o Fryderyku, wypływa między innymi z dialogów między bohaterami oraz z mądrości Fryderyka „Jedyny problem z myśleniem polegał na tym, że Fryderyk nie był w stanie myśleć zbyt długo – zaraz morzył go sen. Kłopot nie wynikał z bycia prosiaczkiem. Wielu ludzi ma tak samo”
Seria opowiada o tym, co w życiu najważniejsze – przyjaźni, odpowiedzialności, odwadze i szczerości. „Dzwon rozdzwonił się tak, że Fryderyk nie mógł usłyszeć, czy jego przyjaciele spieszą mu na ratunek. Ale nie musiał ich słyszeć – wiedział, że przyjdą”
Mimo, iż seria miała znakomite recenzje w pierwszej połowie XX wieku, cykl na wiele lat zniknął z księgarskich półek. Dopiero naciski wiernych fanów Fryderyka oraz bibliotekarzy sprawiły, że została przygotowana reedycja. W nowym wydaniu tekst uwspółcześniła córka autora .
Polska edycja zachowuje oryginalny charakter dzieła, a jego jakość gwarantuje przekład autorstwa znakomitego tłumacza, Stanisława Kroszczyńskiego, w którego dorobku znajdują się między innymi książki o Mary Poppins. Książki opatrzone są również oryginalnymi ilustracjami Kurta Wiese
Polskim czytelnikom i widzom Waler Rollin Brooks znany jest między innymi jako autor opowiadania, na podstawie którego powstał serial komediowy „Koń, który mówi”
Zapraszamy czytelników do miejsca, w którym zwierzęta mówią, przyjaciele na zawsze pozostają przyjaciółmi, jest dużo humoru, a za zakrętem drogi czeka nowa przygoda.
W tomie „Wakacje Fryderyka” zmęczeni długą zimą mieszkańcy farmy postanawiają wybrać się na wakacje gdzieś, gdzie na pewno będzie ciepło. Wyprawa na słoneczną Florydę obfituje w przygody, niebezpieczeństwa i niespodzianki. Kto by pomyślał, że zwierzęta odkryją prawdziwy skarb?
„Prosiaczek Fryderyk i dzięcioły” opowiada o tym, jak zwierzęta postanowiły zająć się farmą pod nieobecność państwa Beanów. Ale jak udowodnić ludziom, że mogą spokojnie wyjechać zostawić dobytek pod opieką Fryderyka i spółki? Przyjezdny, a właściwie przelotny dzięcioł ze stolicy ma pewien plan … I tak powstaje Pierwszy Bank Zwierzęcy w historii świata.
Seria ta zawiera ogromną dawkę humoru „Gdy stanął przed dziuplą, ujrzał rudą, puszystą kitę wystającą na zewnątrz i już chciał zapukać, kiedy zauważył małą karteczkę przyczepioną do końca ogona. Na karteczce widniał napis „Nie ma mnie”. - A to pech – mruknął Fryderyk – Będę musiał przyjść tu jeszcze raz wieczorem. Już miał odwrócić się na pięcie, kiedy ogon poruszył się, został wciągnięty do środka, a następnie znów się pojawił, lecz tym razem widniała na nim kartka z napisem: „Jestem”
Zapraszamy do wysłuchania fragmentów jakie udostępniło wydawnictwo. Zapraszamy do miejsca, w którym zwierzęta mówią, przyjaciele na zawsze pozostają przyjaciółmi, jest dużo humoru, a za zakrętem drogi czeka nowa przygoda.