Córka generała - Nelson DeMille
NINIEJSZA RECENZJA AUTORSTWA MARII SIKORY
ZAJĘŁA III MIEJSCE
WV KONKURSIE RECENZENCKIM KUŹNI LITERACKIEJ - Offeliada 2015
Nieznane oblicza armii amerykańskiej
„Córka generała” to książka napisana przez amerykańskiego pisarza Nelsona Richarda DeMille’a. Autor służył w Wietnamie, początkowo w wywiadzie wojskowym, potem w piechocie w stopniu porucznika, a po zakończeniu służby pracował jako korespondent prasowy. Prawdopodobnie te fakty z życia miały wpływ na powstanie tej serii. „Córka generała” to pierwsza powieść o Paulu Brennerze wydana w 1992 roku. Do dzisiaj ukazały się jeszcze dwie książki z tym bohaterem.
Na terenie bazy Fort Hadley znaleziono nagie ciało zamordowanej kapitan Ann Campbell – pięknej i ambitnej absolwentki elitarnej akademii wojskowej West Point, córki dowódcy bazy, legendarnego generała „Fighting Joe” Campbella. Ojciec ofiary jest szanowanym oficerem, który zamierza wkrótce przejść na emeryturę i ubiegać się o stanowisko wiceprezydenta. Do rozwikłania zagadki tej tajemniczej śmierci skierowany zostaje Paul Brenner, oficer jednostek dochodzeniowych. Współpracuje z nim konsultantka Cynthia Sunhill. Szukając mordercy, trafiają na ślad tragicznych wydarzeń sprzed lat. Brenner na znalezienie zabójcy ma tylko 36 godzin. Generałowi zależy bowiem na czasie. Po upływie wyznaczonego terminu objęte tajemnicą wojskową dochodzenie przejmie FBI. Wojskowi chcą jednak za wszelką cenę tego uniknąć.
Choć akcja „Córki generała” rozgrywa się w Forcie Hadley, DeMille tylko ogólnikowo dotyka egzystencji w armii. Delikatne poruszanie problematyki życia w wojsku i regulaminu jest nieodzowne dla wyjaśnienia odmiennych niż u cywilów procedur śledztwa. Najbardziej skupia się on na dochodzeniu. A to obfituje wieloma zwrotami akcji. Brenner trafia na zmowę milczenia. Wkrótce odkrywa jednak coraz więcej mrocznych szczegółów z życia ofiary. Po przeszukaniu domu kapitan Ann Campbell, Paul i Cynthia uświadamiają sobie, że pod maską nieskazitelności i profesjonalizmu ukrywała drugie, prywatne „ja”. Kobieta regularnie sypiała z mniej więcej trzydziestoma wyższymi stopniem, żonatymi żołnierzami z otoczenia swojego ojca, generała. W tej sytuacji zabójcą może być każdy, od generała po bezpośredniego przełożonego zamordowanej. Śledczy sporo czasu spędzają na miejscu zbrodni rekonstruując wydarzenia z nocy, w której uduszono kapitan Campbell. Brenner i Sunhill z czasem dochodzą do wniosku, że kluczem do rozwiązania zagadki są wydarzenia sprzed dziesięciu lat, że coś strasznego miało miejsce, kiedy Ann przebywała na studiach w West Point. Jakieś traumatyczne wydarzenie, które wzbudziło w niej tak wielką nienawiść do ojca.
W 1999 roku, na podstawie powieści, został nakręcony film w reżyserii Simona Westa. „Sprawa honoru” (film znany też pod tytułem „Córka generała”) to mroczny dramat sensacyjny toczący się w specyficznym środowisku, jakim jest baza wojskowa w Fort MacCallum w stanie Georgia. Śledczy specjalny Paul Brenner przybył tu, aby rozbić szajkę handlarzy bronią. Jednak jego przyjaciel pułkownik William Kent, szef żandarmerii wojskowej w bazie, zleca mu sprawę zabójstwa kapitan Elizabeth Campbell (książkowa Ann), córki dowódcy jednostki, generała Josepha Campbella. Okoliczności zabójstwa powodują, że zostaje również wezwana śledcza Sarah Sunhill (Cynthia) specjalizująca się w sprawach o gwałty w środowisku wojskowym. Wspólne dochodzenie pokazuje, że nic nie jest takie, jak się na pozór wydaje.
Adaptacja „Córki generała”, z Johnem Travoltą w roli głównej, to kryminał trzymający widza przez cały seans w napięciu. Choć główny wątek jest identyczny, książka obfituje w więcej szczegółów dochodzenia. Poza tym niektóre wątki w adaptacji zostały dodane, a inne mocno zmodyfikowane. Wspaniałą muzykę do filmu „Sprawa honoru”, która doskonale buduje napięcie, napisał Carter Burwell. Ponadto większość scen rozgrywa się o zachodzie słońca lub w nocy, przy wszechobecnych mgłach, co pogłębia niepokojące wrażenie. Wraz z doborową obsadą i świetnie poprowadzoną intrygą dało to niezapomniany film.