Spójrz na to filozoficznie - Colamedici Andrea, Gancitano Maura
Autorka recenzji: Irmina Kosmala
Zatroszcz się o siebie. Nie bój się filozofować!
„Filozofia rodzi się z zachwytu, zdumienia i przerażenia faktem istnienia w świecie, z poczucia porzucenia, trudu, jaki niesie ze sobą życie, ze świadomości, że nasze możliwości poznawcze są ograniczone. Staramy się odsunąć od siebie te myśli, a rzecz w tym, że należałoby mieć je zawsze w pamięci, aby żyć naprawdę, wybrać żyzną drogę i przy każdym kroku czuć się wolnym” (s.45).
Wciągający od pierwszych stron „poradnik filozoficzny” pokazuje nam, jak bardzo cała filozofia zakotwiczona jest w naszym życiu. Czy chcemy tego, czy nie – codziennie obracamy się w jej kręgu. No bo na przykład: czym jest szczęście – ot, takie na pozór proste pytanie, stanowi nośnik wielu odpowiedzi. Władysław Tatarkiewicz napisał wielkie tomiszcze na jego temat.
Filozofia to zatem sposób rozumienia świata, dla którego „punktem wyjścia jest trud istnienia i uczucie osamotnienia”. Lubi stawiać most nad przepaścią w miejscu, w którym najczęściej budujemy labirynty, utrudniając sobie sposób dotarcia do poznania prawdy. Filozofia to ten most, przez który musimy przejść samodzielnie. To czasem chybotliwa kładka, po której czołgamy się nad urwiskiem. A wszystko po to, by samemu doświadczyć, pojąć, zrozumieć. Jednak przede wszystkim: przeżyć.
Moje przeżycie z niniejszą książką wiąże się z doświadczeniem eksperymentalnym. Już na początku autorzy zachęcają nas, abyśmy spróbowali otworzyć niniejszą lekturę w przypadkowym miejscu. Lecz zanim to zrobimy, należy pomyśleć pytanie, na które – być może – uzyskamy odpowiedź. Metoda stara, wykorzystywana często w Biblii, nazywa się bibliomancją. Lubię ją, więc zadawszy sobie bardzo ogólne pytanie: „co ma w życiu sens”, otworzyłam przypadkową stronę. Trafiłam na rozdział pt.: „Po co nam wartości”. Niesamowita koincydencja myśli z treścią, prawda?
Niniejsza książka to naprawdę jedna z najbardziej oryginalnych rzeczy, jakie kiedykolwiek czytałam. Przede wszystkim jest to książka pomyślana podobnie jak Gra w klasy Cortazara. Jedną z jej cech charakterystycznych jest to, że sekwencja czytania niekoniecznie biegnie od pierwszej do ostatniej strony, ale można zdecydować się polegać na swoim instynkcie, wybierając między alternatywnymi ścieżkami, podążając własną drogą.
Po drugie, jest to książka wymagająca zaangażowania, więc nie jest to tylko bierna lektura. Nieustannie wysyła nam bodźce, zmuszając do „zabawy” i podjęcia konkretnych działań, by rozpocząć swoją osobistą ścieżkę rozkwitu. Ale czym jest osobisty rozkwit? Chodzi o użyźnianie naszego osobistego terenu (emocjonalnego, duchowego, cielesnego itp.), abyśmy mogli rozkwitać, rozwijać się i podchodzić do życia z innym nastawieniem. I to nie jest poezja, jest o wiele bardziej konkretna, niż się wydaje.
W przeciwieństwie do wielu książek, które zmuszają nas do podjęcia precyzyjnych działań, zakładając, że są one uniwersalnie skuteczne w osobistej podróży (zacznij biegać lub napisz sto życzeń, a się spełnią lub sformułuj pozytywną myśl, a wszechświat cię wysłucha), ta nie daje odpowiedzi, ale bodźce, pomysły i punkty wyjścia do wsłuchiwania się w siebie i budowania własnej ścieżki rozwoju osobistego.
Gorąco polecam każdemu, kto jest gotowy zadać sobie egzystencjalne pytania oraz temu, kto stoi w obliczu trudnego momentu i musi się odnaleźć. Polecam również miłośnikom filozofii, tym, którzy lubią się angażować w dyskusję oraz tym, którzy chcą spojrzeć na świat z innej perspektywy.
---------------------------------------------------------
Colamedici Andrea, Gancitano Maura, Spójrz na to filozoficznie, przeł. Natalia Pola Miscioscia, Wydawnictwo Galaktyka, Łódź 2022.