Ścieżki życia. Historie, w których każdy odnaleźć może własne losy - Alice Miller
Na ścieżkach prawdy...
Alice Miller to długoletnia terapeutka, autorka wielu bestsellerów, poświęconych wpływom dzieciństwa na dorosłe życie. Kolejny raz zatem zmierza się z problemem traumatycznych przeżyć towarzyszących dziecku, często w pierwszych godzinach jego życia.
Autorka przytacza siedem trudnych historii, a za każdą z nich kryją się konkretne osoby i konkretne dramaty, pełne przemocy i nienawiści, często tak skrajnej jak w przypadku znanych w historii ludobójców.
Miller nie teoretyzuje, nie poucza, nie prawi morałów. Oddaje głos dorosłym już ludziom, którzy zdołali wykrzesać w sobie na tyle siły i odwagi, by ujawnić, a co ważne nazwać i zrozumieć własne przeżycia, które niejednokrotnie zaważyły na ich relacjach z rodziną, przyjaciółmi. Po latach, chcąc uporządkować swoje pogmatwane życie, bohaterowie Miller piszą listy do przyjaciół, bliskich, czasem prześladowców, by wyzwolić się z traumy i rozpocząć nowy etap, wolny od dawnych lęków.
Znajdujące się w końcowej części książki „Refleksje” oraz „Epilog”, stanowią podsumowanie wcześniejszych listów. Autorka w jasny, przystępny sposób przedstawia, jak mocno pierwsze lata życia wpływają na człowieka, jak mocno zranić mogą najbliżsi, nieświadomie realizując własne ukryte pragnienia, czy ambicje, przelewając gniew z dzieciństwa na własne dzieci.
Książka na wiele spraw „otwiera oczy”, skłania do refleksji, jaki „spadek” z dzieciństwa nam przypadł w udziale. Brak świadomości, a potem cierpienie rodzą nienawiść. Prawda może być bolesna, uporanie się z nią wymaga odwagi, ale i stanowi dobry krok w dobrą stronę, bo jak pisze autorka – „prawdziwa miłość nie boi się prawdy”.Agnieszka Góralczyk