X ROCZNICA KUŹNI Z LECHEM M. JAKÓBEM (2)

Była to późna jesień (5 listopada 2005 r.). Osiem zapalonych do rozmowy dusz spotkało się "na chwilę" przy jednym stole, by przez sześć godzin (sześć!) rozmawiać na temat przeczytanego dzieła. Po tym spotkaniu wiadomym było, że Hefajstos w swym piecu wielki rozpalił ogień, który ma płonąć jeszcze ponoć sto lat i zapalać inne duchy do obcowania z nami.


Od tamtego czasu spotykamy się mniej więcej co półtora miesiąca i dalej wykuwamy przeróżne sposoby interpretacyjne przeczytanych dzieł. Jest nas obecnie dwa razy więcej, przez co i bywa dwa razy głośniej, cieplej i... dłużej! Bo Kuźnia Literacka to nie tylko internetowa działalność, ale również - a może i przede wszystkim – spotkania kilkunastu bliskich sobie osób przy lekturze.Raz do roku czynimy w Gnieźnie Kuźnię otwartą. Zapraszamy wówczas na rocznicowe wydarzenie uznanych twórców kultury i rozmawiamy z nimi na tematy związane z ich artystyczną działalnością.
W tym roku honorowym gościem Kuźni Literackiej był Lech M. Jakób.

IMG 0159

Na zdjęciu Lech M. Jakób i Irmina Kosmala

 

5 grudnia 2015 r. w restauracji „Pod 5” w Gnieźnie spotkaliśmy się z zaproszonymi gośćmi, by wspólnie uczcić dziesięciolecie istnienia Kuźni Literackiej.

Na uroczystość przybyli m.in.: Pani Teresa Tomsia – poetka, eseistka, animatorka kultury, autorska „Domu utraconego, domu ocalonego”, Pan Eugeniusz Toman-Tomsia - pilot, dziennikarz i animator kultury, autor „Podniebnych żołnierzy”, Pan Krzysztof Szymoniak – poeta, pisarz, fotografujący dziennikarz, wykładowca akademicki, autor „Epizodów”, Pan Szczepan Kropaczewski – czerniejewski poeta i felietonista, Pan Piotr Wiśniewski - Dyrektor Wydziału Innowacji i Promocji Urzędu Miejskiego w Gnieźnie, Pomysłodawca Offeliady i Królewskiego Festiwalu Artystycznego, Kamila Kasprzak i Paweł Bartkowiak – przedstawiciele Klubu Krytyki Politycznej w Gnieźnie oraz sympatycy Kuźni Literackiej.

Dwugodzinne spotkanie podzielone zostało na dwie części. W pierwszej Irmina Kosmala – założycielka i redaktor naczelna KL – dokonała krótkiej retrospekcji działalności swego klubu dyskusyjnego.

Druga część została poświęcona przybliżeniu sylwetki zaproszonego artysty, który przybył na naszą rocznicę aż z Kołobrzegu. Gość honorowy spotkania, z którego lekturami „Ciemnej materii” czy „Uwięzienia” przyszło nam się przed spotkaniem zmierzyć, to człowiek wielkiego formatu i wielu talentów: powieściopisarz, poeta, aforysta, założyciel i redaktor naczelny pomorskiego magazynu literacko-artystycznego Latarnia Morska, krytyk literacki, a i rybak dalekomorski - LECH M. JAKÓB.

Pisarz ciekawie opowiedział nam o swych twórczych pasjach i zmaganiach z piórem, jak i z nieuczciwymi wydawcami. Posługując się anegdotą, wprowadził nas w klimaty przeżytych spotkań, doświadczonych chwil, które posłużyły mu jako tworzywo do napisania chociażby fotoopowiadań „Po kiju”. Gestem pamięci od Kuźniaków dla Autora „Zielonego promienia” było odczytanie przez Panie Urszulę Romanowską i Violettę Andrzejewską fragmentów Jego wierszy oraz aforyzmów. Akompaniowali przy tym Marcin Makohoński (trąbka) oraz Anna Tanaś (skrzypce).

Następnie Agnieszka Antosik wprowadziła nas w mroczny klimat powieści „Ciemnej materii”, a Irmina Kosmala poprzez grę poprowadzoną w duchu „Czarnych historii”, przybliżyła zebranym treść „Uwięzienia”, włączając ich w intelektualną zabawę.

W końcowym akcie kulturalnego wydarzenia zaproszeni goście mogli opowiedzieć o swych doświadczeniach lekturowych z prozą Lecha M. Jakóba. Co ciekawe, okazało się, że dla niektórych czytelników wgryzanie się w treść wymienionych przez nich opowiadań sprawiło im tę samą satysfakcję. Inni z kolei zadeklarowali, że obowiązkowo przeczytają przybliżone dzieła. To cieszy i uspokaja, że dobra literatura została również przez innych tego wieczora zauważona. Że nie zwiędnie na księgarskich półkach w dramatycznym oczekiwaniu na drugiego człowieka.

Za niezwykłe spotkanie w słowie dziękują Autorowi Kuźniacy.