Spotkanie Kuźniaków z lekturą tegorocznego noblisty Kazuo Ishiguro "Nie opuszczaj mnie"
Przednoworoczne spotkanie Kuźniaków odbyło się 27 grudnia u Krystyny Wróblewskiej.
Nasz czterogodzinny sympozjon, obfitował w rozliczne opowieści na temat przeczytanych książek czy obejrzanych filmów godnych polecenia.
Wnikliwie przyjrzeliśmy się również dziełu, zaproponowanemu przez Agnieszkę Antosik, „Nie opuszczaj mnie” Kazuo Ishiguro. Niektórzy z nas mieli okazję skonfrontować wersję papierową z filmem, jednak głosy były podzielone, co do wartości obu artystycznych przedsięwzięć.
Pytanie, które nas tego wieczoru dręczyło, brzmiało: Po co noblista pisze powieści s-f? Po co przywołuje od dawna przerabiany zarówno na kartach książek, jak i w filmach problem klonowania ludzi? I - pytanie najważniejsze – czy lepiej jest wieść życie klona z nieuchronnym przeznaczeniem oddania swych narządów wewnętrznych „nadludziom”, czy lepiej nie istnieć wcale?
Oczywiście z problemem „być czy nie być” mierzono się również od wieków. Jednak my ze swej strony polecamy zmierzyć się zarówno z książką tegorocznego noblisty – przez którą, lojalnie uprzedzamy, trzeba cierpliwie przebrnąć przez jakieś pierwsze sto stron – jak i z filmem.
Następne spotkanie w lutym. Przyjrzymy się wówczas z bliska najnowszej książce Romy Ligockiej „Radość życia”. A do Ishiguro jeszcze powrócimy, by dać mu szansę w innej, fantastycznej odsłonie.
Wielu ciekawych wrażeń i przeżyć z przeczytanych w przyszłym roku lektur życzą Państwu gnieźnieńscy Kuźniacy.