Zaproszenie na dwa fotograficzne wydarzenia w czasie Bruno Schulz Festiwal we Wrocławiu

Marcin Sudzinski_Autoportret

logo schulz

Mam ogromną przyjemność zaprosić na dwa fotograficzne wydarzenia w czasie Bruno Schulz Festiwal we Wrocławiu.

Pierwszego dnia Festiwalu (środa, 20 listopada) zapraszamy do Klubokawiarni Mleczarnia do Atelier Fotografii Portretowej: Stare fotografie, nowe opowieści, muzyka na żywo z udziałem Marcina Sudzińskiego (obraz), Marcina Świetlickiego (głos) i Michała Wandzilaka (dźwięk). Początek godzina 21:15.

Natomiast w sobotę (23 listopada) do Księgarni Hiszpańskiej Elite przyjedzie fotograf! I to dosłownie. Wspólnie z Marcinem Sudzińskim zapraszamy na pokaz fotografii portretowej na szkle w technice mokrej płyty kolodionowej.

Portret na szkle będzie można wykonać na miejscu i odebrać go następnego dnia (zdjęcie musi wyschnąć z wody i werniksu). Na wykonanie fotografii potrzeba ok 15 minut, ale dobrze zarezerwować sobie  30 minut w razie gdyby trzeba było powtórzyć proces raz jeszcze. Grupowe fotografie są determinowane warunkami technicznymi w zaimprowizowanym atelier, dlatego preferowane będą sceny pojedyncze. Zaczynamy o godzinie 11:00.

W roku 1851 brytyjskie pismo "The Chemist" publikuje informacje o nowym wynalazku fotograficznym, który został oddany światu przez Frederick'a Scott'a Archer'a. Proces ten został nazwany "mokrą metodą kolodionową". Odtąd nieprzerwanie przez podnad pół wieku metoda kolodionowa stosowana była tam, gdzie zdołała dotrzeć fotografia. Właśnie w tej technice powstawały na Krymie pierwsze wojenne fotografie, dzięki niej w Stanach Zjednoczonych Ameryki fotografia spopularyzowała się wśród najmniej zamożnych warstw społeczeństwa i zyskała miano "demokratycznego medium". Co sprawia, że w epoce fotografii cyfrowej kolodionowe obrazy budzą takie emocje? Co sprawia, ze artyści i miłośnicy dawnych technik z uporem mierzą się z wszelkimi trudnościami, jaki stawia ten proces, aby w końcu osiągnąć upragnione zdjęcie?

Na oba wydarzenia wstęp wolny!

Po więcej informacji zapraszam na stronę Festiwalu: http://brunoschulz.dybook.pl oraz Facebooka: https://www.facebook.com/Dybookpl.

Bruno Schulz. Festiwal odbędzie się w dniach 20-24 listopada 2013 we Wrocławiu .

Z wyrazami szacunku,

Zofia Jurczak-Kopocińska