Zaproszenie do Wrocławia na koncert wieńczący Bruno Schulz Festiwal

PLAKAT koncert2013 bsf

Bruno Schulz. Festiwal to nie tylko literatura, ale również inne dziedziny sztuki. Nie może zatem zabraknąć muzyki: ostatniego dnia Festiwalu na jednej scenie spotkają się dwie legendy muzyki i poezji: Świetliki (Polska) oraz Balaton (Węgry).

Serdecznie zapraszamy na koncert  Polak, Węgier dwa bratanki i tak dalej.  24 listopada (niedziela), godzina 19:00. Miejsce: Impart, sala teatralna (ul. Mazowiecka 17). Bilety w cenie 30 złotych do nabycia w Księgarni Hiszpańskiej ELITE (ul. Szajnochy 5) oraz na godzinę przed koncertem w Imparcie.

O zespole Świetliki trudno powiedzieć coś więcej nad to, co już zostało powiedziane, natomiast wypada powiedzieć coś więcej na temat Balatonu:

Kierowany przez Mihálya Víg Balaton w latach osiemdziesiątych był najbardziej uwielbianym wśród  kultowych zespołów na Węgrzech i jednocześnie najbardziej nieżywotnym, pozbawionym nadziei – amorficzne figury ponad dwunastu muzyków pozostających w ciągłym ruchu, koncerty w mieszkaniach, nieprzewidywalne zdarzenia. (..) ich muzyka jest niezwykle prosta, ale taka właśnie miała być, na zasadzie „zrób to  sam”. Jest to amatorstwo w najlepszym tego słowa znaczeniu, hobby traktowane bardzo na poważnie. Balatończycy z kilku dźwięków potrafią wystrugać cudowną muzykę.

Prawdopodobnie nie było jeszcze drugiego takiego węgierskiego zespołu, który potrafił tak wiele powiedzieć o śmierci, życiu, Szatanie, Bogu. Proste jak drut  melodie, które można byłoby nawet przerobić na weselnego rocka, towarzyszący im mglisty, często przechodzący w mamrot głos i ponura kawiarniana romantyka sprawia, że są one ogromnie wiarygodne, mocne, jest to prawdziwa liryka. To już nie jest pop, ani rock, to jest nowa jakość. Całość, której miejsce jest tam, dokąd niewielu z nas dotrze: pośrodku światła, za bramami ciemności. (Péter Uj)

Więcej informacji na temat zespołu Balaton na stronie Festiwalu: http://bit.ly/I2XR1o.

Współorganizatorem wydarzenia jest Węgierski Instytut Kultury.
Koncert odbędzie się w ramach Bruno Schulz Festiwal 2013. Zapraszam na stronę internetową (http://brunoschulz.dybook.pl) oraz Facebook Festiwalu (https://www.facebook.com/Dybookpl).

balaton 2013
BALATON

Świetliki2013
ŚWIETLIKI