Dni Themersonów w Warszawie

Dni Themersonow plakat2013

Dni Themersonów w Warszawie to kilkudniowy festiwal, którego celem jest zwrócenie uwagi na aktualność awangardowych dokonań Stefana i Franciszki Themersonów. Ich niebywale różnorodne wypowiedzi artystyczne to dla polskiej publiczności wciąż teren dziewiczych poszukiwań. Wydarzenia w ramach festiwalu odbywać się będą w Muzeum Narodowym w Warszawie oraz w Instytucie Teatralnym od 21 do 23 listopada 2013 roku.

W programie festiwalu w MNW znalazły się pokazy filmów Themersonów m.in.  Przygoda człowieka poczciwego; Wzywamy Pana Smitha (Calling Mr. Smith), Oko i Ucho (The Eye and the Ear). Pokazane zostaną także filmy poświęcone parze artystów Stefan Themerson & język w reżyserii Erika Van Zuylena oraz Stefan + Franciszka w reżyserii Tomasza Pobóg-Malinowskiego. Odbędzie się także dyskusja o twórczości Themersonów połączona z promocją numeru „Literatury na świecie” im poświęconego.

Ona: malarka, ilustratorka, graficzka, scenografka, wykładowca grafiki i scenografii na uczelniach artystycznych. On: pisarz, poeta, filozof, teoretyk filmu, grafik, autor fotomontaży, fotografii,  fotogramów, kolaży, twórca opery i dramatu. Mieszkali w Polsce do 1938 roku, potem we Francji i Anglii. W latach 30. byli pionierami filmu awangardowego w Polsce, a także jego animatorami. Założyli Spółdzielnię Autorów Filmowych i wydawali pismo „f.a.” (film artystyczny). Przecierali szlaki Romanowi Polańskiemu, Janowi Lenicy czy Walerianowi Borowczykowi oraz Warsztatowi Formy Filmowej. Na książeczkach Themersonów takich jak Pan Tom buduje dom czy Pędrek Wyrzutek – jego teksty, jej ilustracje –– wychowały się pokolenia młodych czytelników w tym kraju. Przez 31 lat prowadzili wydawnictwo Gaberbocchus Press uważane za najważniejszą, niezależną oficynę działającą na Wyspach Brytyjskich, specjalizującą się  w publikacjach literatury eksperymentalnej, opatrzonej szatą graficzną odpowiadającą treści utworów.

Kuratorami projektu są Małgorzata Sady i Marcin Giżycki, organizatorem Fundacja Bęc Zmiana.

Szczegółowy program festiwalu:

http://www.instytutksiazki.pl/p,program,30324,30328,harmonogram-dni-themersonow.html