Poszukiwacz marzeń. Z kamerą na wojnie w Brazylii - Karolina Kozioł

fawele przód

PATRONAT MEDIALNY: KUŹNIA LITERACKA

 

Recenzję niniejszego reportażu można przeczytać TUTAJ

 

Poszukiwacz marzeń: Z kamerą na wojnie w Brazylii to książka o wyprawie w jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc na świecie — brazylijskich faweli.  Wyjechało na nią pięć osób, pod koniec wyprawy zostały tylko dwie, reszta nie wytrzymała obrazu brazylijskiej biedy.

W tym reportażu zobaczymy gonitwę i odkrywanie marzeń oraz największych obaw ludzi, którzy nie mają praktycznie nic. To opowieść o odwadze, przyjaźni, marzeniach, ale także samotności, strachu i podejmowaniu ryzyka.

Podejmowanie ryzyka to czasami droga bardzo egoistyczna. Podejmując ryzyko myślisz o adrenalinie, o tym co się wydarzy. Zdajesz sobie sprawę, że ryzyko śmierci jest przy tym bardzo duże. Zdawałam sobie sprawę, że mogę nie wrócić cało z wyprawy, że kolejnych świąt Bożego Narodzenia z najbliższymi może nie być. Mimo wszystko zaryzykowałam. Nauczyło mnie to jednej bardzo ważnej rzeczy…

 - Tak opisuje autorka swoje przemyślenia po spotkaniu z brazylijską mafią.

Ogromne wrażenie na Czytelnikach mogą sprawić emocjonalne relacje autorki ze spotkań z różnymi ludźmi. Ze starym człowiekiem w Rio de Janeiro, który po rozmowie z autorką podniósł się z rozpaczy i stwierdził, że właśnie dostał „wędkę”, więc doraźnej pomocy już nie potrzebuje, bo sam będzie sobie „łowił” lepszy los. Z funkcjonariuszami brutalnej brazylijskiej policji specjalnej. Z dziećmi, żołnierzami mafii z faweli, które to spotkanie autorka tak podsumowuje:

Wszyscy gdzieś w głębi jesteśmy zagubionymi dziećmi, nie wiedzącymi, jaką drogą pójść przez życie. I to sprawia, że życie jest tak piękne i fascynujące. Takie właśnie małe i zagubione dzieci widziałam w chłopcach z karabinami.

Autorką książki jest młoda 22- letnia dziewczyna, studiująca za granicą reżyserię filmową. Z racji tego, że kocha podróże powstał właśnie ten reportaż z Ameryki Południowej o życiu w slumsach (favelach). W książce dzieli się swoimi przeżyciami, które mają pozwolić nam zrozumieć, jak to dobrze być Europejczykiem i docenić to, co mamy.

 

Informacje szczegółowe:

TYTUŁ: Poszukiwacz marzeń. Z kamerą na wojnie w Brazylii

AUTOR: Karolina Kozioł

DATA PREMIERY: 20.04.2017

KATEGORIA: Reportaż

WYDAWCA Psychoskok

ISBN: 978-83-7900-712-7

ILOŚĆ STRON: 82

PATRONATY: Zażyj Kultury, Kuźnia Literacka, Autorzy365, Bookendorfina, Wielbicielka Książek,