O tajemnicach, jakie kryje w sobie pewien wielkopolski pałac – spotkanie autorskie Karola Soberskiego w Zdziechowie

Karol I Dawid marzec 2024.jpg

Na zdjęciu od lewej: Karol Soberski i Dawid Jung

 

Muszę coś Państwu zdradzić. Kiedy Karol Soberski zaprosił mnie na swoje czwartkowe spotkanie (21 marca 2024) do Zdziechowy – pobliskiej Gnieznu wsi liczącej osiemset dwadzieścia siedem mieszkańców – pomyślałam ze smutkiem, że skoro w naszej pięknej pierwszej stolicy, gdy organizujemy podobne wydarzenia kulturalne i przybywa na nie zazwyczaj raptem piętnaście osób (czternaścioro z rodziny plus jedna osoba z przypadku), to dziś na podobne wydarzenie zorganizowane we wsi przybędzie jedna trzecia tychże.

 

Jak wielkie było moje zdziwienie, gdy tego wieczoru zobaczyłam rzeszę osób wypełniających wnętrze ogromnej widowiskowej hali. I raptem spotkanie z nową książką Karola okazało się Wydarzeniem, w którym wzięło udział blisko dwustu zainteresowanych gości.

Na ów frekwencyjny sukces złożyły się przynajmniej cztery czynniki: osobowość samego Autora, tematyka spotkania (książka „Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje Gminy Gniezno”), odpowiedni dobór prowadzącego wydarzenie (Dawid Jung) oraz charyzma wójt gminy Gniezno – pani Marii Suplickiej.  Sam autor nie krył dumy z tego, że to pani Maria wyszła z inicjatywą napisania tej książki i że to właśnie jemu zaproponowała współpracę. Dzięki tej wciągającej pozycji czytelnik może poznać piękno naszego regionu, zabytki oraz atrakcje turystyczne.

„Kiedy człowiek kocha, staje się artystą. A kiedy kocha prawdziwie, wtedy tworzy rzeczy wielkie” – po powitaniu gości i przemowie wzruszonej pani wójt, tymi pięknymi słowami rozpoczął spotkanie Dawid Jung, moderator wieczoru autorskiego. I w zasadzie już w tym momencie odkrył przed nami pierwszą tajemnicę rekomendowanej książki: opowieści poczętej z miłości i pragnienia.  Ta książka potrafi wypełnić naszą pustą zamiejską przestrzeń kolejną odkrytą prawdą o tym, po czym depczemy, czego nie rozpoznajemy, na co warto rzucić światło i się temu przyjrzeć. Lecz zanim wsłuchaliśmy się we wciągającą opowieść obojga siedzących przy sobie pasjonatów, Karol Soberski ze wzruszeniem w głosie opowiedział historię innych ludzi, których spotkał na swojej twórczej drodze. Jedną z takich postaci był Jan Perek z Kowalewka, znana osoba w gminie Mieleszyn, z którym to autor Zapomnianej zbrodni spędził blisko pół doby, wsłuchując się w jego wojenne historie. Tknięty przeczuciem, zadzwonił do swojego rozmówcy po latach raz jeszcze, gdy usłyszał od wnuczki, że dziadek właśnie tego dnia nad ranem umarł.

Najnowsza książka Karola Soberskiego, jak przyznał  Dawid Jung, posiada aspiracje naukowe, ponieważ ma bogatą bibliografię. „A z drugiej strony jest to rodzaj przewodnika kulturowego, bo udało się w niej stworzyć świetną mapkę po gminie Gniezno; przewodnika, który będzie promował ten region oraz stanowił dla nas, czytelników, ogromne źródło wiedzy” – dodał.

W tym szczególnym dniu – Światowym Dniu Poezji – nie zabrakło również odniesień i do niej. Mogliśmy więc wsłuchać się w opowieść o jednym z najwybitniejszych polskich tłumaczy, jakim był Kazimierz Wize.

Z ust Dawida padło również pytanie „niebezpieczne”, dotyczące turystyki w naszym regionie. Jednak wówczas Karol z uśmiechem przypomniał, że od dwunastu lat oprowadza prywatnie turystów po pałacach i dworach, więc nie ubolewa nad kulawą kondycją turystyki, lecz – biorąc sprawy w swoje ręce – w ten sposób rozpowszechnia wiedzę dotyczącą skarbów naszego regionu.

Spotkanie trwało ponad godzinę, a jego żar obojga rozmówców i pasjonatów historią naszego powiatu sprawił, że po autograf złożony na najnowszej książce Karola ustawiła się półgodzinna kolejka.

Bo - przypomnijmy -  tylko z wielkich namiętności rodzą się wielkie rzeczy.

 

                                                                                 Irmina Kosmala

 

-----------------------------------------------------------------------------------

Karol Soberski – pisarz, dziennikarz, dokumentalista, badacz lokalnej historii, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl (dawniej: informacjelokalne.pl). Pomysłodawca i główny organizator czterech edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” – jednego z największych w Polsce (odbyły się: w 2019, 2021, 2022 i 2023 r.). Autor przewodników turystycznych („Spacerem po Kłecku” - 2011, „Gmina Niechanowo” - 2013 i „Uroki Gminy Mieleszyn” - 2015) oraz książek o historii, tajemnicach, ziemiaństwie i II wojnie światowej na pograniczu Wielkopolski, Kujaw i Pałuk: „Skarb Dziedzica” (2016), „Zapomniana zbrodnia” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (2017), „Złoto Dziedzica” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019) „Zagadkowy Kolekcjoner” (2021) i „Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje Gminy Gniezno” (2024). Współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011). od 12 lat oprowadza też turystów po pałacach i dworach Wielkopolski, Kujaw i Pałuk.

 

Karol I pani Wójt 2024.jpg

Karol Soberski i wójt gminy Gniezno - Maria Suplicka

Goscie karola marzec 2024.jpg

Goscie karola marzec 2024 2.jpg