Jak pomóc Ukrainie? Wizyta u Prezydenta Miasta Gniezna delegatów z Obwodu Czerskiego wraz z reprezentantami Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (07.06.2024)
Ukraińcy uczą nas
co to znaczy zwycięstwo
peremoha
a nie jakiś zgniły
kompromis
są awangardą
mówi krzysztof
a może moglibyśmy być
ariergardą
pyta cicho
ołeh
Aneta Kamińska
Jednak jak jeszcze pomóc Ukrainie? Aby pytanie nie pozostało retoryczne, aby nie zostało zaślepione odłamkiem czczych obietnic? Jako twórcy kultury, pisarze, poeci – wydaliśmy na przestrzeni ostatniego roku dwa tomiki poetyckie (Antologia: Kto Wam pozwolił tak pięknie żyć? oraz almanach: Czas pojąć ten świat – czas ukoić ból). Dziś spotkaliśmy się, aby obiecać walczącemu państwu pomoc w wymiarze nie tyle symbolicznym, ile materialnym.
7 czerwca 2024 Prezydent Miasta Gniezna, Michał Powałowski, gościł ukraińskich delegatów, którzy przybyli do nas na zaproszenie członków Stowarzyszenia Pisarzy Polskich – prezes Łucji Dudzińskiej, wiceprezesa Dawida Junga, Igora Frendera oraz Mikołaja Bogajewicza.
Ukraińską reprezentację stanowili:
- Oksana Hnatyk - kierownik inkluzywnego centrum edukacyjnego „Czerkaszczany”, profesor nadzwyczajny Wydziału Fizyki i Technologii Integracyjnych DDPU im. Pawła Tychyna w Humaniu.
- Vdovychenko Inna - dyrektor CU „Centrum Zasobów Włączających” Rady Miejskiej Talniowa Obwodu Czerkaskiego.
- Vorotylo Svitlana - dyrektor CU „Centrum Zasobów Włączających” Rady Miejskiej Horodyszczeńska Obwodu Czerkaskiego.
- Kykot Viktoriia - zastępca burmistrza Czornobajowa ds. ochrony socjalnej ludności obwodu czerkaskiego.
- Manko Liudmyla - kierownik oddziału opieki dziennej dla dzieci niepełnosprawnych instytucji budżetowej (komunalnej) „Centrum świadczenia usług społecznych” Rady Dworskiej Katerynopol.
- Chornobai Alla - Sekretarz rady miejskiej Watutinska obwodu czerkaskiego.
- Misiura Vasyl - nauczyciel Gminna instytucja edukacji zawodowej i technicznej „Uman Medical College Rady Obwodu Czerkaskiego”.
Przybyli na spotkanie goście wręczyli prezydentowi przepiękne upominki związane z regionem ich zamieszkania. Pokrótce opowiedzieli o sytuacji, jaka panuje teraz w ich kraju, o problemach, z jakimi muszą mierzyć się każdego dnia.
Prezydent Gniezna obiecał włączyć się w akcję pomocy skrzywdzonym przez wojnę ukraińskim dzieciom, obejmując patronatem wrześniowe wydarzenie – Festiwal Literacki „Literatura do poznania”.
Już dziś pragniemy poinformować, że w czasie trwania festiwalu zbierana będzie kwesta na rzecz ukraińskich dzieci straumatyzowanych wojną. W krwiobieg tej zaszczytnej akcji organizowanej przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich włączą się Zeszyty Poetyckie &Kuźnia Literacka, przeznaczając swoje książki, jak i dzieła przyjaciół pisarzy na licytację.
Zachęcamy wszystkich wydawców, poetów i pisarzy do przybycia na wrześniowy festiwal i włączenia się w charytatywną szczytną akcję pomocy ukraińskim dzieciom.