Gniezno doczekało się kolejnej książki!

Raf Wich 09 2024.jpg

od lewej: Elżbieta Kowalska, dr Elżbieta Urbaniak oraz prowadzący spotkanie - Rafał Wichniewicz (fot. I. Kosmala)

 

W ramach tegorocznej, czternastej edycji Festiwalu Literackiego Preteksty, 5 września 2024 r. odbyła się promocja książki opowiadającej o kupcach i rzemieślnikach, którzy działali przy ul. Chrobrego w okresie międzywojennym.

Całkiem niedawno Rafał Wichniewicz podczas spotkania autorskiego, które prowadził Dawid Jung, opowiadał o swoim najnowszym kryminalnym tomie,  poświęconym naszemu miastu –Grandzie w Gnieźnie. Dziś również mogliśmy  zobaczyć go na scenie, lecz tym razem to on zadawał pytania bohaterkom spotkania.

Wydarzenie promujące książkę pt. „Składy kupieckie i zakłady rzemieślnicze przy „pryncypalnej” ulicy w Gnieźnie w świetle lokalnej prasy z lat 1919 – 1939″ przyciągnęło tego popołudnia do auli Medyka, mieszczącego się przy ul. Mieszka I 27, wielu gości.

Jako pierwszy, głos zabrał mec. Karol Sikorski, prezes Wielkopolskiej Izby Gospodarczej, który poinformował, że niniejsza książka została wydana dzięki pomocy fundacji Totalizatora Sportowego. „Jest to ważna publikacja dla naszego miasta, ponieważ opisuje jego przedsiębiorczość, którą budowali przez szereg lat obywatele zarówno polscy, niemieccy, jak i żydowscy” – dodał.

Korzystając z okazji, Karol Sikorski podziękował osobom bezpośrednio zaangażowanym w wydanie niniejszej pozycji –  paniom: Agnieszce Zipart  i Marcie Kalus, lokalnemu wydawnictwu VipArt, Rafałowi Wichniewiczowi oraz Dawidowi Jungowi.

Prowadzący spotkanie, Rafał Wichniewicz, podziękował z kolei gnieźnianom za tak liczne przybycie na spotkanie. Jedno z pytań, które zadał publicystkom, dotyczyło tematyki książki. "Dlaczego panie postanowiły opisać ulicę Chrobrego, a nie inną z głównych aort miasta?". Autorki wytłumaczyły, że ta ulica jest naszą „kareją”, czyli (w domyśle) ulicą, po której jeździły karety. Ponadto jest to jedna z najgłówniejszych aort Gniezna, wiodących przez Rynek w stronę katedry. "Ta pryncypalna ulica wyszła z reklam" - wyjaśniły.

Dzięki ogromnej pracy włożonej w wydobycie z archiwów starych reklam przedwojennych składów, czyli sklepów, zakładów usługowych oraz gastronomicznych,  Elżbieta Kowalska oraz dr Elżbieta Urbaniak zaprezentowały nam kupiecko-rzemieślniczą działalność, ciekawie przy tym opowiedziały, jak ona  funkcjonowała w okresie międzywojennym wzdłuż ul. Chrobrego. 

Obie panie przez  lata zajmowały się gromadzeniem i opracowywaniem tematów historycznych, dotyczących nowożytnej historii Gniezna.

Książka, którą podczas tego spotkania każdy z uczestników otrzymał w prezencie,  zawiera 350 stron, na których zaprezentowano blisko 350 kupców, handlowców, rzemieślników itp., działających na przestrzeni dwóch dekad. Publikacja pomieściła ponadto sześćset reklam w formie ogłoszeń opatrzonych nierzadko fotografiami służącymi zachęcie potencjalnych klientów do odwiedzin reklamowanego składu i dokonania zakupu.

Organizatorem wydarzenia były Wielkopolska Izba Gospodarcza wraz z Biblioteką Publiczną Miasta Gniezna. Partnerem publikacji jest Totalizator Sportowy i Wielkopolska Izba Gospodarcza.

 

Karol Sik 2024.jpg
Na zdj. mec. Karol Sikorski - prezes Wielkopolskiej Izby Gospodarczej

Goscie Rafała 09 2024.jpg

 

 

Goscie Rafała  2 09 2024.jpg