Zaproszenie do Gniezna na spotkanie z Karolem Soberskim
Karol Soberski - (www.soberski.pl), pisarz, dziennikarz z 28-letnim stażem, dokumentalista, badacz lokalnej historii, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl, prezes Instytutu Literackiego im. Marii i Franciszek Rubaszewskich. Pomysłodawca i główny organizator międzynarodowego Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” – jednego z największych w Polsce – którego edycje odbyły się w 2019, 2021 i 2022 i 2023 r.). Piąta edycja zaplanowana jest na wrzesień 2024 r.
Od 20 lat odkrywa tajemnice ziemiaństwa, pałaców i dworów oraz sekrety II wojny światowej na Pojezierzu Gnieźnieńskim.
W 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce niedaleko Mielna (gm. Mieleszyn) odkrył „doły śmierci” w których Niemcy, w ramach akcji „T4”, w 1942 r. pogrzebali pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie, co opisał w książce „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka”.
Autor książek o skarbach i tajemnicach, ziemiaństwie i II wojnie światowej na pograniczu Wielkopolski, Kujaw i Pałuk: „Skarb Dziedzica. Nieznane wydarzenia z pogranicza Wielkopolski i Pałuk” (2016), „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo. Skarby- sekrety - legendy” (2017), „Złoto Dziedzica. Tropem skarbów z Popowa Ignacewa do Drawska Pomorskiego” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019) oraz „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” (2021) i „Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje Gminy Gniezno” (2024).
K. Soberski jest też współautorem monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011) wydanej w związku z dokonanym przez niego odkryciem w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce oraz autorem przewodników turystycznych: „Spacerem po Kłecku” (2011), „Gmina Niechanowo” (2013) i „Uroki Gminy Mieleszyn” (2015) oraz współautorem folderów turystycznych wydanych przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie z cyklu „Tu powstała Polska” (2012).
Uczestnik międzynarodowych konferencjach poświęconych niemieckim zbrodniom na pacjentach szpitali psychiatrycznych: 21 i 22 października 2010 r. w Instytucie Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie, pod hasłem „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski”; 17 maja 2023 r. w siedzibie Polskiej Akademii Nauk w Łodzi (organizatorem był Uniwersytet w Ulm w Niemczech), pod hasłem „Nazistowskie mordy na dorosłych i dzieciach z zakładów psychiatrycznych w Łodzi i okolicach, 1939-1945”.
Jako prelegent zapraszany jest na konferencje popularno-naukowe dotyczące historii w całej Polsce m.in. na Zamku Książ, Brodnicy, Liskowie koło Kalisza, Gnieźnie, Uniejowie, na Zamku Czocha czy w Łodzi.
Uczestnik I Forum Regionalistów Wielkopolskich, które 20 i 21 sierpnia 2024 r. odbyło się we Dworze Skrzynki koło Stęszewa.
Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego oraz po najciekawszych historycznie miejscach (świątynie, miasteczka, wsie, itp) w tym regionie. Przez te 12 lat oprowadził blisko 30 tys. turystów z Polski, Europy, Ameryki i Azji.
W 2017 r. powołał w Gnieźnie do życia Fundację Historyczną „Przywracamy Pamięć”, której jest prezesem. Fundacja zajmuje się upamiętnianiem osób, miejsc i wydarzeń związanych z historią Pojezierza Gnieźnieńskiego.
W lipcu 2024 r. został prezesem Instytutu Literackiego im. Marii i Franciszek Rubaszewskich, którego głównym celem jest promocja projektu jest popularyzacja książek i literatury oraz promocja walorów turystycznych Wielkopolski i Kujawsko-Pomorskiego.
W 2009 r. został Laureatem Konkursu „Orzeł Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości 2007 – 2009” w kategorii „Debiut Gospodarczy” - nagroda przyznana za portal informacjelokalne.pl. Natomiast za zasługi na rzecz turystycznej promocji regionu wyróżniony: w 2014 r. przez Prezydenta Gniezna „Medalem Milenijnym”; w 2018 r. przez Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego „Medalem Milenium Zjazdu Gnieźnieńskiego”, w 2018 r. „Medalem Jubileuszowym” przez Wielkopolską Izbę Rolniczą i w 2018 r. przez Prezydenta Gniezna „Medalem Koronacyjnym”.
W czerwcu 2023 r. został wybrany przewodniczącym Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Gnieźnie.