„Wszyscy jesteśmy Ikarami…” – uroczysta gala wręczenia nagród VIII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego Anny Piskurz
Od lewej: dyrektor I LO w Gnieźnie Paweł Matkowski, prezes WIG - Karol Sikorski, LAUREAT Olgierd Adamczak
oraz wicestarosta gnieźnieński Łukasz Scheffs
VIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Anny Piskurz adresowanego do uczniów szkół ponadpodstawowych za nami. Rozdanie nagród odbyło się w „Czytelni na Piętrze” I LO nr 16 w Gnieźnie.
Czy trzeba wyłupić sobie oczy
aby być sławnym Homerze
Czyżby tylko w całkowitej ciemności
jawiły się obrazy
warte zapisania
Co ma zrobić ten któremu
brakuje odwagi wzroku
i nie dlatego że tchórzliwy
ale nie widzący
Tym poruszającym wierszem „Do Homera” Anny Piskurz uczennica I LO prowadząca spotkanie – Marta Kaczor przywitała licznie zebrane grono uczestników.
Anna Piskurz, gnieźnieńska poetka i pisarka, którą podczas czwartej edycji konkursu uczynił patronką niniejszego prestiżowego konkursu Dawid Jung (pierwsze trzy edycje swym zasięgiem obejmującego powiat, a od pięciu lat - dzięki inicjatywie Dawida Junga, przy wsparciu Joasi Gronikowskiej - dedykowany jest utalentowanym uczniom w całej Polsce) – poetka, dodajmy, która przez całe życie poszukiwała sensu w przygniatającej ją do bólu codzienności, podczas której choroba nie pozwalała wyjść do świata; w mieszkanku, gdzie Ikaryjskie loty przeżywała w swojej biednej, zimnej, samotnej przestrzeni, i nie dlatego że tchórzliwa, ale nie widząca możliwości odmienienia swojego losu.
- Konkurs od kilku lat zyskał już rangę ogólnopolską i dlatego nie dziwi nas fakt, że wpłynęło na niego ponad osiemdziesiąt prac o bardzo zróżnicowanym poziomie jakościowym oraz gatunkowym: od prozy poetyckiej, przez esej, wiersz, opowiadanie, reportaż, aż po uhonorowany nagrodą główną dramat – powiedział przewodniczący kapituły, Dawid Jung. – Zdumiewające jest to, że niektórzy uczestnicy konkursu wybrali drogę na skróty, podpierając się w swych literacko-filozoficznych rozważaniach czatem GPT, co oczywiście natychmiast zostało przez nasze czujne oko oraz detektor AI wychwycone. Pomimo tych drobnych epizodów naruszających etykę pisarką, niezmiernie cieszy nas tegoroczny poziom konkursu, w którym wyłoniliśmy trzech zwycięzców, a także przyznaliśmy aż dziewięć wyróżnień – dodał.
Wyróżnienia otrzymali: Julia Rutkowska, Martyna Wybraniec, Mikołaj Szreder, Amelia Zimna, Justyna Czupryńska, Kaja Fijałkowska, Magdalena Krzemianowska, Błażej Bobowik i Anastazja Pawlak.
1. miejsce zdobył Olgierd Adamczak z Zespołu Szkół im. Gen. Dezyderego Chłapowskiego w Bolechowie za utwór „Echo pustki. Samotny na szczycie”
2. miejsce zajęła Kinga Michalska z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach za utwór „Przepis na życie”
3. miejsce zdobył Piotr Perkowski z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Olsztynie za utwór „Metalowe skrzydła”
Podczas niniejszego spotkania podsumowano również szkolny konkurs na stworzenie logotypu biblioteki I LO nr 16 w Gnieźnie. Pierwsze miejsce zajęła Zuzanna Turowski, drugie – Marcelina Owczarek, a trzecie Antonina Pańczak.
Po uroczystej gali goście mogli przejść do galerii, w której zaprezentowane zostały wiersze patronki konkursu – Anny Piskurz – do których obrazy stworzyli uczniowie I LO. Na uczestników spotkania czekał również słodki poczęstunek.
Organizatorami, patronami i sponsorami konkursu byli: I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie, Czytelnia na Piętrze, “Zeszyty Poetyckie”, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, Wielkopolska Izba Gospodarcza, Sikorscy – Kancelaria Adwokacka, Stowarzyszenie Absolwentów I LO im. B. Chrobrego w Gnieźnie.
W imieniu kapituły konkursu, w skład której wchodził w tym roku zarząd Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (Łucja Dudzińska – prezes, Dawid Jung – wiceprezes, Igor Frender – sekretarz) dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za przesłanie swych prac i zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu za rok. Czekać na Państwa będą nie tylko pieniężne i rzeczowe nagrody, ale tak, jak w tym roku – wydanie w formie e-booka książki, w której najlepsze prace zostaną opublikowane na stronach prestiżowego czasopisma ogólnopolskiego „Zeszyty Poetyckie”.
Irmina Kosmala