„Wszyscy jesteśmy Ikarami…” – uroczysta gala wręczenia nagród VIII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego Anny Piskurz

 VIII Konkurs Anny Piskurz 1.jpg

Od lewej: dyrektor I LO w Gnieźnie Paweł Matkowski, prezes WIG - Karol Sikorski, LAUREAT Olgierd Adamczak
oraz wicestarosta gnieźnieński Łukasz Scheffs

 

 

VIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Anny Piskurz adresowanego do uczniów szkół ponadpodstawowych za nami. Rozdanie nagród odbyło się w „Czytelni na Piętrze” I LO nr 16 w Gnieźnie.

 

Czy trzeba wyłupić sobie oczy
aby być sławnym Homerze
Czyżby tylko w całkowitej ciemności
jawiły się obrazy
warte zapisania
Co ma zrobić ten któremu
brakuje odwagi wzroku
i nie dlatego że tchórzliwy
ale nie widzący

 

Tym poruszającym wierszem  „Do Homera” Anny Piskurz uczennica I LO prowadząca spotkanie – Marta Kaczor przywitała licznie zebrane grono uczestników.

Anna Piskurz, gnieźnieńska poetka i pisarka, którą podczas czwartej edycji konkursu uczynił patronką niniejszego prestiżowego konkursu Dawid Jung (pierwsze trzy edycje swym zasięgiem obejmującego powiat, a od pięciu lat - dzięki inicjatywie Dawida Junga, przy wsparciu Joasi Gronikowskiej - dedykowany jest  utalentowanym uczniom w całej Polsce) – poetka, dodajmy, która przez całe życie poszukiwała sensu w przygniatającej ją do bólu codzienności, podczas której choroba nie pozwalała wyjść do świata; w mieszkanku, gdzie Ikaryjskie loty przeżywała w swojej biednej, zimnej, samotnej przestrzeni, i nie dlatego że tchórzliwa, ale nie widząca możliwości odmienienia swojego losu.

- Konkurs od kilku lat zyskał już rangę ogólnopolską i dlatego nie dziwi nas fakt, że wpłynęło na niego ponad osiemdziesiąt prac o bardzo zróżnicowanym poziomie jakościowym oraz gatunkowym: od prozy poetyckiej, przez esej, wiersz, opowiadanie, reportaż, aż po uhonorowany nagrodą główną dramat – powiedział przewodniczący kapituły, Dawid Jung. – Zdumiewające jest to, że niektórzy uczestnicy konkursu wybrali drogę na skróty, podpierając się w swych literacko-filozoficznych rozważaniach czatem GPT, co oczywiście natychmiast zostało przez nasze czujne oko oraz detektor AI wychwycone. Pomimo tych drobnych epizodów naruszających etykę pisarką, niezmiernie cieszy nas tegoroczny poziom konkursu, w którym wyłoniliśmy trzech zwycięzców, a także przyznaliśmy aż dziewięć wyróżnień – dodał.

Wyróżnienia otrzymali: Julia Rutkowska, Martyna Wybraniec, Mikołaj Szreder, Amelia Zimna, Justyna Czupryńska, Kaja Fijałkowska, Magdalena Krzemianowska, Błażej Bobowik i Anastazja Pawlak.

1. miejsce zdobył Olgierd Adamczak z Zespołu Szkół im. Gen. Dezyderego Chłapowskiego w Bolechowie za utwór „Echo pustki. Samotny na szczycie”

2. miejsce zajęła Kinga Michalska z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach za utwór „Przepis na życie”

3. miejsce zdobył Piotr Perkowski z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Olsztynie za utwór „Metalowe skrzydła”

Podczas niniejszego spotkania podsumowano również szkolny konkurs na stworzenie logotypu biblioteki I LO nr 16 w Gnieźnie. Pierwsze miejsce zajęła Zuzanna Turowski, drugie – Marcelina Owczarek, a trzecie Antonina Pańczak.

Po uroczystej gali goście mogli przejść do galerii, w której zaprezentowane zostały wiersze patronki konkursu – Anny Piskurz – do których obrazy stworzyli uczniowie I LO. Na uczestników spotkania czekał również słodki poczęstunek.

 

Organizatorami, patronami i sponsorami konkursu byli: I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie, Czytelnia na Piętrze, “Zeszyty Poetyckie”, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, Wielkopolska Izba Gospodarcza, Sikorscy – Kancelaria Adwokacka, Stowarzyszenie Absolwentów I LO im. B. Chrobrego w Gnieźnie.

 

W imieniu kapituły konkursu, w skład której wchodził w tym roku zarząd Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (Łucja Dudzińska – prezes, Dawid Jung – wiceprezes, Igor Frender – sekretarz) dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za przesłanie swych prac i zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu za rok. Czekać na Państwa będą nie tylko pieniężne i rzeczowe nagrody, ale tak, jak w tym roku – wydanie w formie e-booka książki, w której najlepsze prace zostaną opublikowane na stronach prestiżowego czasopisma ogólnopolskiego „Zeszyty Poetyckie”.

 

                                                                               Irmina Kosmala

 

Goscie konkursu 15 listpada 2024 1.jpg

Goscie konkursu 15 listopada 2024 2.jpg

 

Galeria 15 listopada 2024 1.jpg

Galeria 15 listopada 2024 2.jpg