Polnischer Kulturtag w Berlinie

dzien-kultury-polskiej Berlin 2024.jpg

 

10 grudnia 2024 roku Bazylika św. Jana w Berlinie stanie się miejscem wyjątkowego wydarzenia kulturalnego zatytułowanego „Dzień kultury gnieźnieńskiej – Poznajcie twórczość Gniezna”. Organizowane dzięki wsparciu Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego, finansowanego przez Ministra Edukacji, wydarzenie ma na celu promocję polskiej kultury i języka za granicą.

O godz. 16:30 część programu otworzy panel literacki, który zostanie poprowadzony przez wybitnego znawcę literatury, poetę, pisarza, krytyka literackiego i teatralnego, wydawcę, badacza i twórcę kultury, historyka, muzealnika, projektanta szlaków kulturowych, dyrektora Muzeum Polskich Organów Elektronicznych, redaktora naczelnego Zeszytów Poetyckich, wiceprezesa Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w Poznaniu – Dawida Junga. Zaprezentowany zostanie bogaty dorobek literacki związany z Gnieznem oraz sylwetki gnieźnieńskich twórców. Wykład połączony z prezentacją literatury przybliży uczestnikom unikalny kontekst historyczny i kulturowy miasta, które odegrało w historii kluczową rolę w kształtowaniu polskiej tożsamości.

Równolegle odbędzie się wystawa fotograficzna Waldemara i Dawida Stube, znanych z dokumentowania życia Gniezna i jego mieszkańców. Wystawa  „Poselstwo Korony” przeniesie zwiedzających w czasy średniowieczne, ukazując barwne tradycje związane z koronacją Bolesława Chrobrego. Ekspozycja opowie o wieloletnich przygotowaniach miasta do obchodów planowanej na 2025 rok inscenizacji tej historycznej ceremonii.

Ostatnim punktem będzie koncert zespołu Capella Musica Gnesnensis. Powołana w 2023 roku Capella Musica Gnesnensis to zespół specjalizujący się w wykonawstwie historycznie poinformowanym, nawiązujący do tradycji muzycznych miasta i istniejącej do 1914 roku orkiestry funkcjonującej w mieście. W trakcie koncertu zespół zaprezentuje zrekonstruowane na podstawie rękopisów zachowanych w Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie symfonie Jana Wańskiego (1756-1830), co daje przypuszczenie, że były wykonywane na terenie miasta w XVIII wieku. Głównym celem jest prezentacja kompozycji, których materiały nutowe zachowały się w Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie, z nastawieniem na promocję twórczości polskiej, w tym gnieźnieńskich autorów na kopiach instrumentów z epoki, w której powstawały te utwory (XVIII i XIX wiek). W skład Capella Musica Gnesnensis wchodzą wybitni polscy instrumentaliści, specjaliści w zakresie wykonawstwa historycznie poinformowanego.

 

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Polnischer Kulturtag w Berlinie jest bezpłatny.