Wspomnienie o błogosławionym ks. Jerzym Popiełuszce - Lucyna Siemińska

Wspomnienie o Popieluszce 2015

Autor recenzji: Piotr Goszczycki

 

Nakładem Wydawnictwa Diecezjalnego i Drukarni w Sandomierzu ukazał się zbiór wierszy Lucyny Siemińskiej Wspomnienie o błogosławionym ks. Jerzym Popiełuszce. Ten skromny tomik jest skompowany na wzór stacji Drogi Krzyżowej i zawiera 14 wierszy. Jak zaznacza Autorka często rymowanych. Niniejsze wspomnienie to cały, krótki przekrój życia księdza.

            Nie wybiera się miejsc urodzenia

            duże miasto mała wieś kto to wie

            gdzie zaczyna się iskra istnienia

            i skąd serce do Boga się rwie

                                               (I – Dzieciństwo)

Tomik ten powstał jako wspomnienie w roku 30-lecia męczeńskiej śmierci księdza Jerzego, które według dotychczasowej i oficjalnej wersji przyjęło się na 19 października.

            Ile trzeba kamieni do worka

            jaką wagą obciąża się ciało

            i czy tama na tyle jest dobra

            aby w wodzie na dnie pozostało

                                               (VI – Męczeństwo)

Rok wydania również ma datę symboliczną, bowiem w roku 2015 przypada piąta rocznica beatyfikacji księdza, przypadająca na 6 czerwca. Lucyna Siemińska tym samym wpisała się do kanonu osób, które 30 rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego poświęcają książkę. Autorka tomiku Latawcom nie potrzeba skrzydeł (2007) robi to najdelikatniej i najprościej. Następnym Autorem jest Łukasz Kudlicki, który w książce Portret świętego. Ks. Jerzy Popiełuszko. (Wyd. Komograf, 2014) opisuje sylwetkę męczennika, publikując wspomnienia przyjaciół, współpracowników m.in. ks. Stanisława Małkowskiego, który według pierwotnych założeń miał zginąć zamiast ks. Jerzego. Jednak całą teorię o męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza podważa dziennikarz śledczy Jerzy Sumliński w książce Lobotomia 3.0 (Wyd. Wojciech Sumliński Reporter, 2014). Ujawnia on bowiem utajnione dokumenty oraz stenogramy z podsłuchów wielu osób.


W kilkunastoletnim śledctwie Sumliński stawia odważną tezę, że za porwaniem stoi zupełnie ktoś inny, a sam proces gnębienia i torturów zadawanych księdzu Jerzemu wyglądał zupełnie inaczej. Można się przy okazji dowiedzieć, komu tak naprawdę zależało na wyelimonowaniu patrioty jakim niewątpliwie był ks. Jerzy. W tym przypadku najistotniejsze jest to, co mówił, jakie wygłaszał homilie. Prawda ta jest coraz częściej publikowana. Przykładem są poniższe słowa, które ukazały się w Miesięczniku Rodzin Katolickich „Nasza Arka” (nr 5, 2010 r.):

            Zamilknąć, gdy inni mówią.

            Modlić się, gdy inni przeklinają.

            Pomóc, gdy inni nie chcą tego czynić.

            Przebaczyć, gdy inni nie potrafią.

            Cieszyć się życiem, gdy inni je lekceważą.

                                                (XIII – Przesłanie)

Skromny zbiór wierszy Lucyny Siemińskiej, zawierający w/wym. esencję słów księdza Jerzego, pisany jest z głębi serca, przywołuje wspomnienie jego postaci, bez gloryfikacji, bez patosu. Jak Autorka zaznacza, do kilku utworów została napisana muzyka, a sam tomik jest hołdem oddanym pamięci. I to się w tym wszystkim najbardziej liczy.

 

Lucyna Siemińska, Wspomnienie o błogosławionym ks. Jerzym Popiełuszce. Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu. Sandomierz 2015.