Brudny świat - Agnieszka Lingas-Łoniewska

brudny swiat_okl2014

Autorka recenzji: Lou Salome

 

W kleszczach nieuchronności

Młoda polska pisarka, wrocławianka, autorka ośmiu książek, Agnieszka Lingas-Łoniewska, zabiera nas tym razem do „Miasta Aniołów” – amerykańskiego świata muzycznego show-biznesu, w którym blichtr, żądza imponowania innym, przemoc, seks, narkotyki oraz stan alkoholowego upojenia są na porządku dziennym. Gwiazdy rocka już nas do tego przyzwyczaiły, że żyjąc szybko, zabijają swe ideały, tym samym dewastując swoje człowieczeństwo.

Trzydziestoletni wokalista, Tommy Cordell, doskonale wpisuje się w powyższy scenariusz. Wokalista grupy Semtexu, którą stworzył, stał się bożyszczem tłumu rozwrzeszczanych nastolatek, szturmujących jego koncerty i sypialnię podczas każdej nadarzającej się okazji. Wydawać by się mogło, że Tommy to człowiek moralnie przegrany – traktujący swoje życie i przygodne kobiety powierzchownie, jako zabawę. Cordell obraca się w pozorze rzeczywistości. Od razu wyczuwamy, że w świecie, w którym się znalazł, czy też raczej: który sam sobie wykreował, nie czuje się dobrze. Jest kukłą siebie samego, nie potrafi nawiązać bliższych więzi z otoczeniem, brak mu też zdolności do autorefleksji. Jedyną osobą, na której może polegać, jest jego starszy brat i perkusista Semtexu, którego kocha i któremu zwierza się ze swych problemów.

Niespodziewanie ów życiowy impas rockmana, przerywa niczym gordyjski węzeł, Kathrina Russel – niedawno zatrudniona autorka tekstów pisanych tylko dla tej grupy. Piękna Kati przychodzi do Tommy`ego ze skrajnie innego świata, w którym najwyższą wartością jest drugi człowiek – jej chory synek. Na naszych oczach dokonuje się dość szybki proces „przenicowywania” niegrzecznego Cordella. Dzięki temu, że rozpoznaje on w Kati osobę autentyczną, sam powraca do siebie sprzed czasów Semtexu. Pragnie znów być normalnym człowiekiem, założyć z Kati rodzinę, wyleczyć z niemowy małego Jimmy`ego, który na widok Cordella i szczęścia matki zaczyna powoli odzyskiwać głos.

Wszystko jednak zaczyna się komplikować, gdy Kati spotyka na swej drodze Blake`a Johnsona. Już samo jego imię stygmatyzuje tę postać i jej rolę w składanej opowieści. Czarny charakter odkrywa przed światem mroczną stronę życiorysu Kathriny, niedoszłej morderczyni ojca jej dziecka, przebija opony w jej nowym samochodzie. Mistrz kamuflażu pojawia się w niespodziewanych momentach, udając chęć niesienia pomocy Kati. Jednak jego wysiłki paradoksalnie cementują tylko związek kochanków. Dochodzi do tego, że również introwertyczny Cordell zwierza się swej ukochanej Kati ze swojego złego dzieciństwa, naznaczonego szaleństwem ojca, który przykuwając syna kajdankami do kaloryfera, na jego oczach popełnił samobójstwo.

Gdy wszystko zaczyna układać się po myśli zakochanych, Blake posuwa się do ostateczności, odkrywając tym samym swą tożsamość.

Książka Agnieszki Lingas-Łoniewskiej napisana jest prostym, ale wciągającym językiem. Jej walorem jest zastosowanie ciekawego zabiegu narracyjnego – historia przedstawiona zostaje czytelnikowi raz z pozycji Kati, a raz Tommy`ego, co czyni ją bardziej obiektywną. Tu czytelnik będzie zatem osobą wszechwiedzącą, wysłuchującą z zainteresowaniem zwierzeń bohaterów.

Oczywiście, mogą drażnić zbyt kiczowate i spłycone opisy związku młodych ludzi, których „bycie” opierać się będzie (przynajmniej początkowo) przeważnie na seksie, jednak książka jest tak napisana, a jej język tak skonstruowany, by trafiać do gustów czytelniczych młodych odbiorców.