Miłość demoniczna, czyli wokół powieści Henry`ego Jamesa

1 czerwca 2013 r. odbyło się ostatnie, przed wakacjami, spotkanie Kuźniaków. W pierwszej, oficjalnej części, omówiona została lektura dziewiętnastowiecznego pisarza H. Jamesa „Portret damy”. Podczas prelekcji, którą przy podkładzie muzycznym Wojciecha Kilara do filmu, poprowadziła Agnieszka Antosik, dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek na temat hulaszczego życia autora-podglądacza, który podczas jednego choćby zimowego sezonu odbył ponad sto imprez, podczas których jadł, pił, a nade wszystko „pożerał” ludzkie zachowania. Obserwując innych, czerpał tym samym inspirację do swych powieści. Dowiedzieliśmy się również, że cztery z książek Jamesa już doczekały się ekranizacji – najciekawsze omówione zostały pokrótce przez Agnieszkę.

Podczas rozmowy nie uniknęliśmy porównania dzieła z jego ekranizacją (reż. Jane Campion z 1996 r.). Zdania na temat obu form przedstawienia treści zostały podzielone. Niektórzy upierali się przy niepowtarzalnych błyskotliwych, wnikliwych i sugestywnych opisach charakterów przez narratora, inni z kolei twierdzili, że pewne smaczki zwizualizowane w filmie przedstawiły lepiej i dosadniej bohaterów (np. głaskanie odlewu rączki przez Isabel, nieprzekroczenie granicy cienia w ogrodzie przez córkę Osmonda).

Wiele uwagi poświęciliśmy charakterom głównych bohaterów: Isabel, madame Merle oraz Osmonda - oraz motywom ich postępowania. Zahaczyliśmy również o filozoficzny aspekt wolności i związane z nim pojęcia determinizmu i indeterminizmu. Powiedzieliśmy również o czterech możliwych płaszczyznach odczytywania dzieła.

To, o czym zapomnieliśmy nadmienić w trakcie rozmowy, dotyczy szczególnego nadania nazw bohaterom: główna bohaterka nosi nazwisko „Acher” – ozn. „łuczniczkę”. Z kolei zakochany w niej Goodwood – to „dobry [wy]bór” lub „drzewo”, natomiast przyjaciółka Archer – Henrietta Stackpole – to w wolnym tłumaczeniu „układająca w maszt”, kobieta silna, samodzielna, na której można się wesprzeć…

Więcej na temat lektury można przeczytać TUTAJ.

W drugiej części czterogodzinnego spotkania uczciliśmy okrągły jubileusz Agnieszki Antosik.

W tym roku omówiliśmy podczas spotkań książki José Saramago „Ewangelia według Jezusa Chrystusa” oraz Michała Witkowskiego „Drwal”. Kolejne spotkanie we wrześniu. Temat: wakacyjna lektura.

IMG 8091