Wakacyjna lektura Kuźniaków - wrzesień 2014

IMG 9205

 

Ludzie mówią, że życie to jest to, ale ja wolę sobie poczytać.

                                                                 Cycero

 

Wyczekiwane przez nas, powakacyjne spotkanie gnieźnieńskich miłośników literatury, odbyło się w restauracji „Za drzwiami” 27 września.

Dwie godziny z okładem rozmawialiśmy o przeczytanych książkach, wrażeniach z lektur i emocjach towarzyszących czytaniu. Szybko okazało się, że to właśnie biografie, dzienniki i zapiski wspomnień cieszyły się wśród nas najwyższą poczytnością.

Zdecydowaną faworytką wśród przyniesionych z sobą wakacyjnych lektur, okazała się biografia Beksińskich. Co ciekawe, jedna z Kuźnianek, Agnieszka Lange, uczestniczyła w wakacyjnym spotkaniu autorskim z pisarką, Magdaleną Grzebałkowską i hojnie podzieliła się z nami wrażeniami z odbytego spotkania. „Beksińscy. Portret podwójny” w zasadzie zdominował naszą rozmowę wokół literatury i z pewnością tych, którzy nie sięgnęli jeszcze po owo dziełko, zachęcił do lektury.

Równie mroczne, tajemnicze i dramatyczne były życia innych bohaterek, których pamięć niektórzy z nas przechowują w sobie. Mam na myśli biografię „Dagny” Aleksandry Sawickiej czy dzienniki Susan Sontag. Wśród biografii męskich sylwetek, obok wspomnianych Beksińskich, pojawiły się nazwiska Marka Hłaski, Sołżenicyna, czy „Drugi film o miłości” – najnowsza rzecz Jacka Hugo-Badera.

Wśród przeczytanych lektur nie zabrakło również wypadów w świat filozofii czy psychologii. Na tym polu prym wiodły książki Krzysztofa Michalskiego „Eseje o Bogu i śmierci”, Płomień wieczności”, „Siostra Zygmunta Freuda” Goce Smilevski, ale i lektura filozofii Dalekiego Wschodu. Warto wspomnieć tu również  „Niepodzielone” Kena Wilbera. Rozmowy wokół tych dzieł skupiały się wokół pojęć prawdy, samopoznania, akceptacji i fenomenologicznego przeżycia, którego doświadczyć mogą wybrani.

Wakacyjna lektura – to również książki lekkie, „leżakowe”, kawiarniane. Do nich zaliczyliśmy „Codzienność w Toskanii” Frances Mayes, twórczość Murakamiego, Miłoszewskiego czy fantastyczne sagi Elżbiety Cherezińskiej.

Na koniec zaplanowaliśmy rocznicowe, dziewiąte OTWARTE spotkanie Kuźni Literackiej, które odbędzie się 22 listopada (sobota) w restauracji „Stara Kamienica” przy ul. 3 Maja w ramach Festiwalu Literackiego „Preteksty 2014”. Zaproszenie na to wydarzenie przyjęli od nas dwaj warszawiacy, autorzy książek i twórcy kultury: Zbigniew Masternak i Piotr Goszczycki.

Serdecznie zapraszamy na tę literacką ucztę wszystkich sympatyków słowa pisanego.