Karaoke - Dawid Jung

Karaoke Dawid Jung 2019.jpg

 

 

Karaoke, czyli pusta orkiestra

W 2018 roku Wydawnictwo Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi dopuściło do głosu sześćdziesiąt [piosenek] w wykonaniu Dawida Junga.

Już u wrót tego tomiku uderza nas interesujący koncept. W „Karaoke” Dawida Junga wpisany jest kres. Kres myśli, słów, brzmień i znaczeń. Wszystko już było, a język – to najbardziej ułomne, ale i niezastąpione narzędzie komunikacji -  przestaje pełnić funkcję kreacyjną. Martwy, jest  tylko papuzią paplaniną, zlepkiem słów i myśli, które dawno temu wybrzmiały.

„Myśliciele ledwie się ośmielili zrobić przypisy do tego, co inni opłacili własną krwią” – skonstatuje na kartach „Samotności  i przeznaczenia” Emil Cioran. Dlatego też już w pierwszym utworze [piosenka o klasycznej frazie] poeta przestrzega/prosi/zachęca: „( …) jeśli możesz nie naśladuj umarłych”. Wiadomo: rzecz niewykonalna, niemożliwa i nierealna. Przez ten smutny fakt, uświadamiamy sobie naszą śmiertelność, zależność i skończoność [piosenka o trwałości]. Wszyscy jesteśmy ulepieni z gliny, którą formowały inne ręce.

Jak zatem uwolnić się od tej nieznośnej zależności – formy, spod której wyszły nasze myśli, słowa, zdarzenia, gesty? Jak wyrwać się światu zdominowanym przez pustą orkiestrę?  Czy któryś z chtonicznych lub niebiańskich zakorzenionych w nas żywiołów pozwoli nam wyrwać się z tego uwikłania?

Zachęcamy do lektury!

 

[piosenka o pięknie]

czy wiedziałaś że świat ma więcej barw niż nasze życie czasu
aby wszystkie je zobaczyć?

 

[piosenka po seksie]

wracamy do ciał milczący jak w ziemię
w którą trzeba będzie się przesypać lub wsączyć

 

 -----------------------------------------------------------

 

O Karaoke napisali:

Jarek Mixer Mikołajczyk

 

Anna Mochalska