Od Sienkiewicza do Wichniewicza! – W Szkole Podstawowej nr 6 w Gnieźnie odbyło się spotkanie promujące współczesnych rodzimych pisarzy

Ksiazki gnieznienskich pisarzy 2024.jpg

Książki współczesnych gnieźnieńskich pisarzy (Gniezno, 7 maja 2024 r.)

 

5 maja  2024 r. przypadły 178 urodziny Henryka Sienkiewicza. Z tej okazji zostałam zaproszona do Szkoły Podstawowej nr 6 w Gnieźnie do wygłoszenia prelekcji na temat jej Patrona.

Dwugodzinne spotkanie z uczniami siódmych i ósmych klas podzielone zostało na dwie części. W pierwszej przybliżyłam uczniom ciekawostki z życiorysu Henryka Sienkiewicza (miłość do pięciu Marii, młodzieńcze kompleksy, rozliczne podróże, przygody, twórczą drogę…), następnie opowiedziałam o współczesnych pisarzach, aktywnie działających na terenie naszego miasta:

- Agnieszka Andrzejczak
- Agnieszka Antosik
- Dawid Jung
- Rafał Jurke
- Irmina Kosmala
- Michał Kubacki
- Anna Łacina
- Karol Soberski
- Krzysztof Szymoniak
- Rafał Wichniewicz

Podczas spotkania padły pytania, gdzie można powyższych pisarzy spotkać. Nadarzyła się więc okazja, aby zaprosić młodzież na wrześniowe coroczne wydarzenie kulturalne okrzyknięte pod nazwą „Preteksty”, a których organizatorem jest Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna.

Co godne zaznaczenia, wymienieni wyżej pisarze tworzą tak przeróżne gatunki prozatorsko-poetyckie (powieść fantasy, thriller psychologiczny, romans, powieść młodzieżowa, filozoficzna, czy wręcz proza dokumentalna…), że każdy z czytelników mógłby znaleźć coś dla siebie.

Najbardziej jednak młodzieży przypadły do gustu rekomendacje kryminałów (Rafał Jurke, Rafał Wichniewicz), powieści młodzieżowej (Anna Łacina) oraz bajek z morałem (Dawid Jung).

 

To było wspaniałe spotkanie.
Obiecaliśmy spotkać się ponownie we wrześniu. Zatem – do zobaczenia!

Irmina Kosmala

 

Sp6 1 2024.jpg
Na zdjęciu Irmina Kosmala

Sp 6 2 2024.jpg
Monika Leszczyńska

Sp 6 3 2024.jpg

Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 6 w Gnieźnie im. Henryka Sienkiewicza